Giełda - Akcje

« TAURON

seth

496

seth • 10 czerwca 2010, 14:06 !

Witam serdecznie,

Co sądzicie o debiucie?

Ofertą Tauronu interesuje się wiele funduszy, zwłaszcza z USA. W transzy drobnych inwestorów zapisy może złożyć 130 tys. osób...

seth

496

seth • 11 czerwca 2010, 10:00 !

Energetyczny gigant uchodzi za dojną krowę, która w najbliższych latach będzie hojnie sypać dywidendą. Zagranicznym spółkom z branży jednak nie dorównuje.

Jak na warunki GPW, oczekiwane przez analitykó1) premie z zysku Tauronu w najbliższych trzech latach są atrakcyjne. Stopa dywidendy przy cenie maksymalnej 0,70 zł równa jest 2,2 proc. w 2010 r., 2,9 proc. w 2011 r. i 4,1 proc. w 2012 r. W obliczeniach przyjęliśmy, że spółka wypłacać będzie każdorazowo 30 proc. skonsolidowanego zysku netto.

źródło:

http://ipotauron.pl/2122681,30345,turon-hojny-ale-rywale-hojniejsi?ref=col2

seth

496

seth • 11 czerwca 2010, 15:09 !

Globalne statystyki sprzyjają debiutowi Tauronu

Katarzyna Siwek

Puls Biznesu, pb.pl 11.06.2010 13:26

Młode spółki na europejskich parkietach zachowują się w ostatnich miesiącach wyraźnie lepiej niż te, które są notowane na giełdach od długiego czasu. W dyskusji o atrakcyjności oferty publicznej walorów Tauronu to czynnik działający na plus.

"..20-proc. dyskonto w przypadku Tauronu

Globalne statystyki sprzyjają zatem debiutowi Tauronu. Podobnie jest z wycenami analityków, które oceniają wartość spółki wyraźnie wyżej niż zostały ustalone górne widełki cenowe. Przy cenie 70 groszy za akcję cała spółka będzie warta nieco ponad 10 mld zł. Średnia z wycen sięga zaś 12,48 mld zł. To daje dyskonto rzędu 20%. W ostatnich latach tak dużą różnicę między średnią z wycen fundamentalnych a ceną emisyjną notowaliśmy w przypadku WSiP (22,7%), Ciechu (28,6%), Polic (16,3%) i ZA Tarnów (16,5%). W dwóch pierwszych przypadkach mieliśmy duże przebicia na debiucie, ale w dwóch pozostałych tak dobrze już nie było. Żadna z tych spółek w ciągu pierwszych 6 miesięcy obecności na giełdzie nie zdołała choćby wyrównać z tak wyliczonej średniej z wycen biur maklerskich."

źródło:

http://pb.pl/2/a/2010/06/11/Globalne_statystyki_sprzyjaja_debiutowi_Tauronu

seth

496

seth • 14 czerwca 2010, 09:38 !

Analitycy o ryzykach i atutach Tauronu

_

Jakie przewagi nad konkurencję ma Tauron Polska Energia?

_

Opóźnienia w uwolnieniu cen energii analitycy wymieniają zgodnie jako jeden z najważniejszych czynników ryzyka. Ale, zdaniem analityków domu maklerskiego Trigon, spółka może rosnąć, nawet jeśli ceny energii nie wzrosną. A to dzięki dywersyfikacji źródeł zysków — 45 proc. EBITDA przynosi spółce wytwarzanie energii, 28 proc. dystrybucja, 12 proc. sprzedaż, a 10 proc. wydobycie węgla.

"Zarówno w scenariuszu dużego wzrostu cen i popytu na energię, jak i w scenariuszu stagnacyjnym grupa powinna być w stanie wykazywać dwucyfrową dynamikę zysków w kolejnych dwóch latach" — czytamy w raporcie Flawiusza Pawluka, analityka domu maklerskiego Trigon.

Tauron nie tylko stoi na kilku mocnych nogach, ale ma jedną, której mogą jej pozazdrościć konkurenci — 30 proc. zapotrzebowania na węgiel pokrywają kopalnie z grupy, a strategicznym celem jest, by w 2012 r. było to 50 proc. Szykuje się m.in. do przejęcia kopalni Bolesław Śmiały.

Zadłużyć się

Tauron jest na progu gigantycznego programu inwestycji. Do 2020 r. chce zwiększyć moc wytwarzania energii o 1,8 GW (5,6 GW obecnie). Będzie też musiał wymienić starzejące się źródła — w sumie w ciągu 10 lat wybuduje bloki o mocy 4,6 GW. To zaprocentuje, ale w długim terminie. W krótkim, zdaniem niektórych analityków, zaciąży na wynikach, bo Tauron będzie musiał się zadłużyć.

"Spodziewamy się, że dług do EBITDA wzrośnie z poziomu 0,2 do 3 w 2014 r. Koszty odsetek i wyższe ceny węgla sprawią, że zysk netto w 2014 r. spadnie o 23 proc. względem 2009 r." — uważają analitycy UBS.

Tauron będzie corocznie zapełniał portfele akcjonariuszy — na dywidendę ma być przeznaczane co najmniej 30 proc. zysku. Analitycy spodziewają się, że z czasem wypłata wzrośnie do 50 proc. To niejedyny powód, dla którego znajdzie się na celowniku funduszy — wskoczy też do WIG20, a analitycy ING szacują, że będzie miał 4,6-procentowy udział w indeksie MSCI Poland.

Nie drożej niż PGE

Jak Tauron wypada na tle giełdowych rywali?

"Przewagą Tauronu nad Eneą są własne złoża węgla, które pokrywają 30 proc. potrzeb grupy. Przewagą PGE są nowsze źródła wytwarzania energii i niższe zmienne koszty wytwarzania dzięki elektrowni na węgiel brunatny" — czytamy w raporcie Mileny Olszewskiej i Beaty Szparagi, analityków ING Securities.

Pod względem efektywności (liczonej w przeliczeniu produkcji energii na pracownika) prezentuje się gorzej niż PGE, Enea czy CEZ.

"Marża osiągana przez Tauron nie jest satysfakcjonująca i pozycjonuje spółkę istotnie poniżej takich firm, jak PGE czy CEZ. To pochodna charakteru spółki, gdzie istotna część zysków jest generowana przez segment dystrybucji o relatywnie niskiej marży, podobnie jak w przypadku Enei" — uważa analityk DM Trigon.

Zdaniem analityków UBS, "ze względu na to, że PGE ma bardziej konkurencyjne źródła wytwarzania energii, Tauron powinien być handlowany na wskaźnikach wyceny nie wyższych niż PGE".

_

Grzegorz Nawacki

źródło:

http://ipotauron.pl/2115174,38435,analitycy-o-ryzykach-i-atutach-tauronu?ref=col2

jacky

165

jacky • 14 czerwca 2010, 11:19 !

w skrócie: trzeba brac na "rodzinę" i liczyć na 5-8% na debiucie, skrócic ewent. połowę i z resztą czekać, ja tak zrobiłem z pzu, połowa poszła powyżej 350, nadal licze że rynek nie powiedział ostatniego słowa, choc technicznie deko sie połamało, ale nie raz tak juz bywało...

seth

496

seth • 14 czerwca 2010, 15:49 !

Andrzej Sikora i Arkadiusz Krezel - Czy warto inwestować w energetykę - TVN CNBC Biznes

_

_

seth

496

seth • 18 czerwca 2010, 14:51 !

Bury: bardzo duże zainteresowanie akcjami Tauronu

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział PAP, że jest bardzo duże zainteresowanie akcjami Tauronu wśród inwestorów indywidualnych. Być może na początku przyszłego tygodnia resort skarbu zdecyduje o zwiększeniu puli akcji dla nich z 20 do 25 proc.

Wiceminister skarbu powiedział, że w czwartek zapisy na walory tej spółki złożyło ponad 100 tys. osób. Jeszcze w piątek do północy inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje Tauronu.

Pytany, ilu chętnych spodziewa się resort skarbu, odpowiedział: "To może być nawet około 120 tys. inwestorów indywidualnych, a może i więcej, bo z reguły zainteresowanie w ostatnich dwóch, trzech dniach jest najwyższe. Tutaj też jest taka dynamika. Trudno więc powiedzieć, czy to będzie 120 tys., czy więcej".

Bury zapowiedział, że resort skarbu podejmie być może na początku przyszłego tygodnia decyzję o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 do 25 proc. "To jest bardzo prawdopodobny scenariusz. Prospekt pozwala na tę wielkość" - dodał.

Podkreślił, że z informacji zarządu Tauronu wynika, że zainteresowanie walorami spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych jest dobre.

Ocenił, że debiut spółki nie jest zagrożony i powinien być sukcesem dla Skarbu Państwa. Ma on nastąpić, jak podkreślił, 30 czerwca.

Maksymalna cena sprzedaży jednej akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy (to cena przed scaleniem akcji). Dla inwestorów instytucjonalnych może być ona wyższa.

Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na minimalnie 1 tys. 350 akcji Tauronu, a maksymalnie 13,5 tys. walorów spółki. Jeżeli akcja kosztuje maksymalnie 70 groszy, zamawiający minimalny pakiet papierów musi przeznaczyć na to 945 zł. W przypadku maksymalnego pakietu będzie to 9 tys. 450 zł.

Resort skarbu przeznaczył dla inwestorów indywidualnych pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przewidzianych do sprzedaży. Może być ona zwiększona do 25 proc. Przydział akcji ma nastąpić do 25 czerwca.

Do 21 czerwca ma potrwać budowa księgi popytu na akcje Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. W tym czasie mają oni składać deklaracje zainteresowania walorami spółki. Zapisy na papiery Tauronu dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 22 do 24 czerwca.

Resort ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Informacje dotyczące ceny sprzedaży i ostatecznej liczby akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym mają zostać podane 22 czerwca.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Źródło: PAP

seth

496

seth • 21 czerwca 2010, 12:23 !

Ponad 200 tys. osób zapisało się na Tauron

Resort skarbu podał dane o popycie na akcje Tauronu. W poniedziałek poda cenę sprzedaży. Rynek liczy na …

- Ze wstępnych szacunków wynika, że ponad 200 tys. Polaków zapisało się na akcje Tauron Polska Energia S.A. Obecnie trwa ostateczna weryfikacja popytu na akcje wśród inwestorów indywidualnych – czytamy na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rekordowy popyt z oferty PZU (250 tys. Polaków) nie został więc pobity, ale i tak wynik jest lepszy niż można się było spodziewać jeszcze kilka dni temu. Końcówka zapisów była imponująca.

W poniedziałek resort ustali, ile akcji, po jakiej cenie i komu sprzeda. Maksymalna cena, po jakiej zapisywali się inwestorzy, to 0,7 zł za papier. Wśród pracowników biur maklerskich pojawiły się informacje, że cena wyniesie 0,6 zł.

ONO, KZ

źródło: http://ipotauron.pl/2132792,16136,ponad-200-tys-osob-zapisalo-sie-na-tauron?ref=col3

seth

496

seth • 21 czerwca 2010, 12:24 !

Bardzo możliwa redukcja w Tauronie

Osoby, które zapisały się na maksymalną liczbę papierów Taurona, mogą otrzymać tylko dwie trzecie zamówionych akcji.

W piątek maklerzy zakończyli przyjmowanie zleceń na akcje państwowego giganta energetycznego od drobnych inwestorów. Dziś zostanie zamknięta księga popytu, w której zakup deklarują instytucje.

Okazuje się, że popyt w transzy detalicznej przewyższył wszelkie prognozy. Jeszcze kilka dni temu biura maklerskie obstawiały „tylko” 100-130 tys. kupujących — o połowę mniej, niż w kwietniowej ofercie PZU. Tymczasem do wtorku na Tauron złożono 50 tys. zapisów, a do czwartku — ponad 100 tys. osób. W piątek przed południem na papiery drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Polsce skusiło się już 130 tys. Polaków, a do zakończenia zapisów było jeszcze kilka godzin (przez internet można było to zrobić do północy).

W sobotę na stronie internetowej resortu skarbu pojawiła się informacja, która mogła zaskoczyć nawet największych optymistów.

„Ze wstępnych szacunków wynika, że ponad 200 tys. Polaków zapisało się na akcje Tauron Polska Energia. Trwa ostateczna weryfikacja popytu na akcje wśród inwestorów indywidualnych” — czytamy w komunikacie. Udana, kwietniowa prywatyzacja PZU zrobiła więc swoje.

Sprzedający akcje Tauronu, czyli skarb państwa, zarezerwował dla drobnych inwestorów 20 proc. oferowanych w IPO akcji wartych około 1 mld zł. Jedna osoba mogła zapisać się na maksymalnie 13,5 tys. papierów po 70 groszy każdy (maksymalna wartość zlecenia to 9450 zł). Bez redukcji papierów starczy więc dla niemal 110 tys. osób. Dzisiaj jednak skarb państwa może zwiększyć pulę detaliczną do nawet 25 proc. oferty, dzięki czemu akcji, bez redukcji zlecenia, wystarczy dla około 140 tys. osób.

„To jest bardzo prawdopodobny scenariusz” — mówił w piątek wiceminister

skarbu, Jan Bury.

Wszystko wskazuje więc na to, że będzie redukcja zapisów. Osoby, które zapisały się na maksymalną liczbę papierów Tauronu, mogą otrzymać tylko dwie trzecie zamówionych akcji. Tzw. limit bez redukcji zostanie więc obniżony do około 9 tys. akcji wartych 6,3 tys. zł. Możliwe sa jednak i inne warianty. Jeden z nich przewiduje większe przesunięcie między transzami. Wtedy drobni inwestorzy mogliby kupić więcej papierów niż 25 proc. oferty, a instytucje musiałyby wtedy dokupić papiery w dniu debiutu.

Oficjalne wyniki IPO poznamy w najbliższy wtorek, wraz z ceną sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Wśród maklerów słychać jednak głosy, że ostateczna cena dla drobnych graczy będzie niższa, niż 70 groszy (może wynieść nawet 60 groszy). To zwiększyłoby szansę na dobry debiut Tauronu na GPW, który zaplanowano wstępnie na 30 czerwca, czyli kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Według ekspertów pytanych w ubiegłym tygodniu przez „PB” akcje energetycznego giganta powinny przenieść zysk na pierwszej sesji w wysokości około 10 proc.

źródło: http://ipotauron.pl/2132874,45366,bardzo-mozliwa-redukcja-w-tauronie?ref=col3

martinex

139

martinex • 30 czerwca 2010, 09:10 !

witam !

mam nadzieję że załoga się nie zapakowała w ten badziew , bo to co się dzieje teraz było pewne jak amen w pacierzu,

te całe cyrki z obniżką ceny i redukcją zleceń tylko to potwierdzały , ale to już było po zabawie jak się ktoś zapisał ,

miana zasad w trakcie gry ? skąd my to znamy ....

pozdro !

Brak awatara

37

[RE: martinex • 30 czerwca 2010, 09:10] » andy847 • 30 czerwca 2010, 11:55 !

ci co sprzedali to moim zdaniem zle zrobili

seth

496

seth • 24 sierpnia 2010, 14:34 !

Szokująca rekomendacja dla Tauronu

2010-08-20 06:59

Na akcjach katowickiej spółki będzie można zarobić nawet 65 proc. w ciągu dziewięciu miesięcy. Tak twierdzi DI BRE.

Katowicka grupa energetyczna Tauron, to jedna z najbardziej niedocenionych spółek na warszawskiej giełdzie — wynika z najnowszej rekomendacji Kamila Kliszcza, przygotowanej dla klientów Domu Inwestycyjnego BRE Banku, do której dotarł "Puls Biznesu". Zdaniem analityka, akcje spółki, których obecna rynkowa cena wynosi zaledwie 5,12 zł, w ciągu dziewięciu miesięcy powinny podrożeć aż o 65 proc.

"Główne czynniki, które powinny pozwolić na systematyczną poprawę wyników finansowych, to spodziewany wzrost cen energii w Polsce przy stabilnym poziomie kosztów własnego wydobycia, wzrost potencjału wytwórczego (w tym OZE), rosnące wolumeny sprzedaży oraz nowa korzystna metodologia taryfowania w segmencie dystrybucji. Na bazie naszych prognoz i dwóch metod wyceny wartość koncernu szacujemy na 8,42 zł na akcję i wydajemy rekomendację "kupuj" — głosi raport DI BRE Banku.

Dlaczego rynek nie docenia drugiej co do wielkości krajowej grupy energetycznej? Inwestorów odstraszają duże potrzeby inwestycyjne w niektórych segmentach działalności spółki — przede wszystkim w konwencjonalnym wytwarzaniu, w przypadku którego nakłady są ogromne, a okres zwrotu trwa wiele lat. W efekcie aktualna wycena grupy praktycznie nie uwzględnia istnienia tego segmentu, podobnie jak obrotu energią. Rynek liczy Tauronowi na plus tylko dystrybucję energii, energetykę odnawialną i wydobycie węgla. Kupując akcje Tauronu po obecnej cenie, niedocenione segmenty inwestorzy praktycznie dostają gratis. Zdaniem DI BRE, to się zmieni.

Agnieszka Berger

źródło: http://ipotauron.pl/2191737,54036,szokujaca-rekomendacja-dla-tauronu?ref=col3

źródło: http://www.pb.pl/2/a/2010/08/23/Tauron_urosl_dzieki_rekomendacji

seth

496

seth • 13 września 2010, 13:28 !

Tauron: KGHM dostanie miejsce

Wszystko wskazuje na to, że już od jutra przedstawiciel KGHM będzie członkiem rady nadzorczej Tauronu Polska Energia.

źródło: http://www.parkiet.com/artykul/967633_Tauron--KGHM-dostanie-miejsce-.html

seth

496

seth • 20 września 2010, 15:52 !

PGE i Tauron mają największy potencjał.

KZ

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, w najnowszym raporcie nt. spółek energetycznych podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji PGE i Tauronu.

Specjalista zaleca jednocześnie trzymanie akcji Enei (obnizenie rekomendacji z "akumuluj") i CEZ-u.

9-miesięczna cena docelowa dla PGE została oszacowana na 27,53 zł, dla Tauronu na 8,87 zł (podwyższona z 8,42 zł po - zdaniem DI BRE - korzystnej dla akcjonariuszy emisji aportowej), Enei na 21,43 zł, a CEZ 140,3 zł.

źródło: http://pb.pl/2/a/2010/09/18/PGE_i_Tauron_maja_najwiekszy_potencjal

seth

496

seth • 5 października 2010, 12:05 !

Spółki energetyczne dopiero się rozgrzewają

Akcje PGE, Tauronu, CEZ i Enei są tanie, a ich kurs szykuje się do marszu w górę. Tak przynajmniej uważają branżowi analitycy.

źródło: http://pb.pl/2/a/2010/10/05/Spolki_energetyczne_dopiero_sie_rozgrzewaja

seth

496

seth • 26 października 2010, 15:49 !

Tauron kontynuuje wzrosty

Notowania energetycznej spółki biją kolejne rekordy.

Kurs Tauronu efektownie wybił się wczoraj w górę z miesięcznego korytarza wokół 6,1 zł i doszedł w ciągu dnia do 6,27 zł. Obroty były bardzo wysokie. Tauron z wynikiem ponad 130 mln zł był przez większość wczorajszej sesji numerem dwa na całym rynku, podczas gdy we wrześniu został sklasyfikowany na siódmej pozycji (obroty akcjami PKO BP były wyższe 4,5 razy). To sugeruje, że techniczny sygnał kupna nie jest raczej pułapką. O potencjale kursu Tauronu pisaliśmy już wiele razy, a na początku tego miesiąca zauważyliśmy pozytywne rynkowe zmiany wokół całej energetyki z GPW. To zdecydowanie ułatwiło ewentualne wybicie kursu Tauronu, który we wtorek nadal rośnie.

źródło:

http://pb.pl/2/a/2010/10/26/Tauron_kontynuuje_wzrosty

seth

496

seth • 27 października 2010, 11:50 !

Skarb Państwa obejmuje akcje Tauronu za 10,44 zł

Zarząd Tauronu informuje, że w dniu 26 października wpłynęły następujące, dwustronnie podpisane umowy:

1) Umowa zawarta pomiędzy spółką a Skarbem Państwa o objęciu przez Skarb Państwa w trybie subskrypcji prywatnej 163 110 632 akcji serii "BB" w podwyższonym kapitale zakładowym spółki (Umowa objęcia akcji),

2) Umowa zawarta pomiędzy spółką a Skarbem Państwa dotycząca przeniesienia akcji (Umowa przeniesienia akcji).

Cena emisyjna akcji serii "BB" wynosi 10,44 złote za każdą akcję. Akcje serii "BB" uczestniczą w dywidendzie za rok obrotowy 2010, czyli począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r.

Tymczasem akcje Tauronu na GPW radzą sobie świetnie. We wtorek, na słabym rynku, zyskały 3,5 proc. Dzień zamknęły przy kursie 6,45 zł, największym w historii.

źródło:

http://pb.pl/2/a/2010/10/26/Skarb_Panstwa_obejmuje_akcje_Tauronu

Forum dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zarejestruj się!